home pre-op post-op consent form contact FAQ how to get there


Vasectomy Ireland -- the no waiting list vasectomy service!

 


Zalecenia do wykonania przed zabiegiem

Najważniejszym elementem zabiegu jest sama decyzja, czy poddawać się wazektomii, czy też nie. Decyzja taka wymaga starannego i ostrożnego namysłu. Jeżeli ma Pan jakiekolwiek wątpliwości co do swojej decyzji, lepiej odłożyć zabieg.

Na czym polega zabieg: Nasienie (sperma) produkowane jest w jądrach mężczyzny. Przewody przenoszące nasienie z jąder do penisa (nasieniowody) są przecinane. Tylko jeden koniec, „koniec brzuszny" jest delikatnie przyżegany (kauteryzowany), natomiast drugi koniec, „koniec jądrowy", jest wsuwany z powrotem do kanału powięziowego, okrywającego nasieniowód, i utrzymywany w tym położeniu przy pomocy tytanowego klipsa. W ten sposób dwa końce rozdzielonego nasieniowodu znajdują się w osobnych przestrzeniach anatomicznych, co sprawia, że samoistne połączenie sie obydwu końców po operacji jest praktycznie niemożliwe (choć teoretycznie może się zdarzyć). Poza tym jądrowy koniec przeciętego nasieniowody pozostaje otwarty, co zmniejsza ryzyko wystąpienia długotrwałego dyskomfortu po wazektomii.
Mężczyzna w dalszym ciągu produkuje nasienie, lecz mniej więcej po 16 tygodniach od zabiegu w nasieniu nie ma już plemników. Jego partnerka nie może zajść w ciążę. Wazektomia nie jest kastracją. Mężczyzna po takim zabiegu jest zdolny do seksu tak samo, jak przedtem; wygląda i czuje się dokładnie tak samo.

* Niewielki tytanowy klips pozostaje w organizmie na zawsze, jednakże nie będzie on powodować problemów np. przy kontroli bezpieczeństwa na lotnisku ani nie będzie zakłócać badania RM (rezonans magnetyczny).


diagram 2

Skuteczność: Wazektomia jest jedną z najskuteczniejszych metod antykoncepcji; jest skuteczniejsza niż tabletka antykoncepcyjna, wkładka domaciczna lub zastrzyki. Jednakże bardzo ważne jest, aby dwa kolejne badania liczby plemników przeprowadzone po 16 i 18 tygodniach od zabiegu dały wynik negatywny. Da to pewność, że Pana układ płciowy został oczyszczony z plemników, i że nie doszło do ponownego połączenia przeciętego nasieniowodu. W około 1 na 500 przypadków dochodzi do połączenia końców nasieniowodu, przy czym zwykle dzieje się to przed upływem 16 tygodnia i widoczne jest w badaniu liczby plemników.

Zalety

  • Wysoka skuteczność.
  • Duże bezpieczeństwo zabiegu.
  • Para nie będzie już nigdy musiała troszczyć się o antykoncepcję.
  • Brak długookresowych skutków ubocznych, potwierdzony wynikami obszernego badania przeprowadzonego w Danii.
  • Bez wpływu na seks.

Wady

  • Dyskomfort podczas zabiegu i przez krótki czas po jego przeprowadzeniu.
  • Niewielkie ryzyko powstania guzka, skrzepów krwi lub zakażenia krótko po zabiegu. Dolegliwości takie mogą być leczone przez lekarza rodzinnego.
  • Brak skuteczności bezpośrednio po zabiegu. Przez osiemnaście tygodni po zabiegu i do czasu usunięcia wszystkich plemników należy stosować inną metodę antykoncepcji.
  • Efekt zabiegu jest trudny do odwrócenia. Wazektomię należy traktować jako trwałą metodę antykoncepcji.
Przed zabiegiem
(1) W miarę możliwości proszę zorganizować wszystko tak, aby nie musiał Pan pracować ani chodzić bezpośrednio po zabiegu. Następnego dnia po zabiegu powinien być Pan zdolny do normalnej pracy, jednak proszę zachować rozsądek i przerwać pracę, jeżeli będzie Pan odczuwać jakikolwiek ból.
(2) Bezpośrednio przed przyjściem na zabieg proszę wziąć prysznic i przystrzyc wszelkie długie włosy rosnące na mosznie.
(3) Przychodząc na zabieg proszę ubrać nową lub obcisłą bieliznę z materiału elastycznego. Według swojego uznania może Pan przyjść ze znajomym, który odwiezie Pana potem do domu, choć nie jest to oczywiście konieczne.
(4) W przypadku szczególnie zdenerwowanych pacjentów lekarz może przepisać doraźny lek uspokajający lub nasenny na godzinę przed zabiegiem. W takiej sytuacji obecność drugiej osoby, która odwiezie pacjenta do domu, będzie oczywiście konieczna.
(5) PROSIMY NIE ZAKŁADAĆ BOKSEREK.

Cały zabieg zajmuje około 6 minut. Pacjent nie odczuwa żadnego bólu lub minimalny ból podczas zabiegu; odczuwa raczej nieznaczny dyskomfort – łagodne uczucie ściskania lub ciągnięcia. Stosowane jest wyłącznie znieczulenie miejscowe, które jest ostrożnie podawane przez mosznę w okolicę nasieniowodu z użyciem ultracienkiej igły rozmiaru G26. Dla pacjentów szczególnie wrażliwych na ból, nasza klinika może zorganizować przeprowadzenie zabiegu pod znieczuleniem ogólnym w Glane General Hospital.

Zabieg obejmuje wykonanie dwóch drobnych nacięć, przez które chirurg identyfikuje nasieniowód, a następnie go przecina i przyżega. Podczas zabiegu nie usuwa się żadnego fragmentu nasieniowodu. Nacięcia goją się same, bez zakładania szwów ani wewnętrznych, ani zewnętrznych.

Proszę ściągnąć ten formularz zgody, podpisać go i przynieść ze sobą w dniu umówionej wizyty

- Kliknąć tutaj, aby ściągnąć FORMULARZ ZGODY -

 

map

vasectomy-ireland

strona główna | przez zabiegiem | po zabiegu | formularz zgody | kontakt | częste pytania | jak do nas dotrzeć  
English Version Polish Version